لیزر خود را اصولی راه اندازی کنید!

لیزر خود را اصولی راه اندازی کنید!

سلام به همگی

توی این پست قراره یک شماتیک و pcb براتون قرار بدم به عنوان درایور لیزر.

برای همه لیزر ها دو مشخصه مهم وجود داره : جریان و ولتاژ. که داخل دیتاشیت لیزر بازه مجاز ولتاژ و جریان نوشته شده. اگر بیشتر از حد نوشته شده بیایم به اون لیزر ولتاژ یا جریان بدیم یا از محدوده عملکرد صحیح لیزر خارج میشیم و یا لیزر میسوزه . در هر دو حالت هم عمر مفید لیزر به شدت کاهش پیدا میکنه .

حالا راه حل چیه؟

راه حل یک مدار کنترل جریان هست. ولتاژ این مدار هم بوسیله یک ams1117 ورژن adj تنظیم میشه و این تنظیم با دو مقاومت صورت میگیره ( بهتره قبل از قرار دادن این دوتا مقاومت دیتاشیت ams1117 رو بخونید که مقادیر مقاومت رو بصورت صحیح انتخاب کنید ) بهتره دیگه بریم سراغ مدار:

این مدارمون هست. همه چیز روی مدار مشخصه فقط یه توضیحی راجع به R5‌بهتون بدم . اون مقاومت شانت هست . از رنج 0.25 اهم تا رنج 5اهم میتونید قرار بدید و باید مقاومت وات بالا و گچی باشه . هرچی اهم مقاومت بیشتر باشه رنج کنترل جریانتون هم کمتره. برای کنترل جریان هم از پتانسیومتر R8 استفاده میشه که زیر بار باید جریان رو کنترل کنید. کنترل ولتاژ هم وظیفه دو مقاومت R1وR2هست که از روی دیتاشیت AMS1117بسته به نیازتون قرار بدید.

این مدار برای لیزر های مختلف و توانهای مختلف بسته به نوع ماسفتی که استفاده میکنید و مقدار مقاومت شانتی که قرار میدید قابل استفاده هست.

توی تصاویر زیر نمونه مونتاژ شده و کامل مدار رو میتونید ببینید:

در ادامه هم لینک دانلود شماتیک و PCBبصورت آینه شده برای چاپ با اتو قرار گرفته که میتونید دانلود کنید.

این برد داخل نرم افزار easy eda طراحی شده . اما خروجی های آلتیوم و گربر و همچنین خروجی pdf آینه شده و خروجی خود easy eda داخلش وجود داره .

رمز فایل RAR:

CLOONER.IR

(با حروف بزرگ تایپ شود)

لینک دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *